У Америці готуються відповісти на атаки гібридних військ

Між Росією та Заходом триває реальна кібервійна

Відголосом цієї війни стала спільна заява ФБР, Міністерства внутрішньої безпеки США та Національного центру кібербезпеки Британії. Суть заяви зводиться до того, що проти західних країн було вчинено масштабний акт кіберагресії.

Жертвами стали в першу чергу урядові організації та компанії, що здійснюють управління та підтримку ключових об’єктів інфраструктури — а також сервіс-провайдери, які обслуговують ці дві категорії користувачів. Але збитків — свідомо чи випадково — було завдано і дрібним бізнесовим структурам, і навіть домашнім користувачам.

Власне, «атакою» у вузькому сенсі слова те, що зробила Росія, назвати не можна. Мова швидше йде про повільну інфільтрацію шкідливих програм в інформаційну інфраструктуру західних держав. Ціллю втручання на цей раз стали не комп’ютери як такі, а інфраструктура мереж — роутери, комунікатори та фаєрволи. Масштаб втручання, за даними західнихї спецслужб, був колосальним — об’єктами проникнення стали «мільйони» ключових пристроїв, що дозволяють встановлювати з’єднання з інтернетом

Метою кіберагресії, на думку західних експертів, була, в першу чергу, крадіжка інформації та технологій — за допомогою копіювання інформації та перенаправлення трафіку в режиму «людина посередині». Але в разі потреби російські експлойти могли викликати й «падіння» комп’ютерних мереж у критично важливих інфраструктурних сферах.

При тому західні спецслужби не сумніваються, що мова йде не просто про хакерську акцію, а саме про спланований і підтримуваний російською державою акт агресії.

«Діяльність уряду Росії продовжує загрожувати нашій безпеці та цілісності нашої кібер-екосистеми. Ми засуджуємо цей останній напад у найсильніших можливих виразах. Ми закликаємо всі відповідальні країни використовувати свої ресурси, в тому числі дипломатичні, правоохоронні, технічні та інші засоби, для подолання російської кібернетичної загрози«, — заявила заступник секретаря з питань кібербезпеки та зв’язку Великої Британії Жанетт Манфра.

«Висвітлена сьогодні кіберактивність є частиною повторюваної схеми руйнівної та шкідливої діяльності, здійсненої російським урядом«, — вторить представник ФБР Говард Маршалл.

При тому, заява супроводжується достатньо деталізованою інструкцією з ідентифікації та знешкодження шкідливого програмного забезпечення — і настійливою рекомендацією в разі знаходження російського шкідливого коду звернутись до відповідних правоохоронних органів.

Чим відрізняється вчорашня заява західних спеціальних служб від попередніх документів? По-перше, російський уряд чітко ідентифікується як винуватець. Вочевидь, масштаби і ресурси, використані під час атаки, просто виключають будь-які інші пояснення. По-друге, йдеться вже не про якісь «точкові» удари проти урядових агентств, а про достатньо широкомасштабне зараження. І, по-третє, адекватні західні спецслужби в мирний час зазвичай кажуть своїм громадянам «все під контролем». «Вороги довкола» — так говорять спецслужби, яким треба мобілізувати населення. І от цього разу звернення ФБР та Центру кібербезпеки зводиться не до того, що «ми всіх захистимо», а до пропозиції «зазирни, якщо вмієш, у свій роутер, і подивись, чи не сидить там російський шпигун». Риторика мирного часу змінилась риторикою війни — тому що масштаб нападу, вочевидь, перевищує можливості людей та структур, які зазвичай нейтралізовували подібні проблеми.

Змінила риторику і Росія. Замість звичного «це не ми» і «де ваші докази?», спецпредставник Путіна з інформаційної безпеки перейшов до тактики відвертого залякування західних політиків.

«Росія стала іншою. Ми нікого не боїмось і кажемо це не через нахабство. Але ми не пробачимо жодного кіберудару, — сказав Крутських. — Тому якщо ви бажаєте, ваша маленька моська у Європі, погавкати на російського кіберслона — ми не будемо на це реагувати усно та коментувати кожні випади».

Щоправда, погрози — вочевидь, в бік Британії — російський посадовець завбачливо відпускав із Німеччини. Так, напевно, безпечніше.

У будь-якому разі, перехід протистояння в кіберпросторі до тотальної війни із залученням населення є новою стадією загострення конфлікту між Заходом та Росією. І оскільки цього разу до подій в той чи інший спосіб буде залучено достатньо велика кількість громадян західних країн, кібервійна з Росією стане «народною». Себто — непридатною до якихось маніпуляцій, чи навіть швидкого політичного врегулювання. А боятись Заходу, в разі, звичайно, якщо вдасться мобілізувати належні політичні ресурси, нічого. Бо всемогутінсть російського «кіберслона» достатньо красномовно говорить хоча б той факт, що Роскомнадзор, намагаючись заборонити популярний месенджер Telegram, вже заблокував понад 16 мільйонів IP-адрес, через які теоретично може відбуватися обхід заборони. В результаті на момент написання статті месенджер в Росії продовжує працювати. А от сайт Роскомнадзору — вже ні.

You Might Be Interested In