Паралельно — закликають віднайти у бюджеті гроші на відновлення Палацу

Відновлення і повернення громаді: від Балоги вимагають повернути Палац Ковнера громаді

У середмісті Мукачева, посеред пересічного «радянського» двору руйнується колишній палац-аристократ із моторошною історією — палац «Ковнера».

Із розкішної вілли угорського банкіра й мецената палац, свого часу, перетворився на катівню, а наразі є фактично руїною. Збудований наприкінці ХІХ століття розкішний маєток, у вересні 1914 року барон Адольф Конер передав мукачівському іудейському святому товариству для створення в ньому лікарні.

Зберегти, не можна забути: мукачівці вимагають від Балоги повернути унікальну пам‘ятку громадіПроте, у вирі Першої світової лікарню тут так і не облаштували, а за чеської влади у палаці розмістився жупанат. Після, за часів повторного володіння Закарпаттям Угорською державою, у «Ковнері» розмістилася угорська контррозвідка й підвали палацу перетворились на катівні. У 50-ті роки минулого століття в палаці ненадовго розмістилася райдержадміністрація, а згодом, до 2010 року й районна прокуратура. З плином часу назву «Конер-каштей» місцеве слов’янське населення переінакшило на „Ковнер-каштиль”, в цій формі вона зазвичай й фігурує.

Відновлення і повернення громаді: від Балоги вимагають повернути Палац Ковнера громаді

Наразі ж палац Ковнера, який безумовно є цінною пам’яткою історії Закарпаття й Мукачева зокрема, перетворився на руїну. Знаходитись в середині будівлі щонайменше небезпечно — вибиті вікна й двері, розбиті перекриття, прогниває дах та інші дерев‘яні елементи будівлі. Практично усі більш менш доступні поверхні захаращені сміттям та екскрементами. Єдине, що нагадує про колишню велич маєтку — це викладена деревом стеля у головній кімнаті палацу.

Нагадаємо, як стало відомо влітку минулого 2015 року, Палац Ковнера було продано з аукціону приватній особі. Раніше ми інформували, що історична будівля в Мукачеві — Палац Ковнера — також  потрапила до «Банку нерухомості» Віктора Балоги, який згодом робив голосні заяви стосовно цього об‘єкту.Відновлення і повернення громаді: від Балоги вимагають повернути Палац Ковнера громаді

Історичний палац Ковнера у Мукачеві мали намір перетворити у гостьовий будинок. Проте, мешканці навколишніх багатоповерхівок вийшли з протестом до будівництва та виштовхали з двору будівельний вагон забудовника.

Пізніше історія з палацом Ковнера у Мукачеві набула неочікуваного продовження.

Також, задля привернення уваги влади до необхідності збереження історичної будівлі в Мукачеві започаткували дитячий фестиваль “Kovner Defender`s Day”, що вже традиційно відбувається під стінами історичного палацу Ковнера 14 жовтня.

Відновлення і повернення громаді: від Балоги вимагають повернути Палац Ковнера громаді

Маємо зазначити, що наразі небайдужі до долі історичної пам’ятки мукачівці готують відкрите звернення до міської влади із вимогою повернути палац у власність громади міста та віднайти у міському бюджеті кошти для невідкладних заходів по збереженню пам’ятки історії та архітектури.